Проведення опитування громадян в один день з місцевими виборами може погіршити явку, зазначив у коментарі виданню "ГОРДОН" директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.

Директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто зазначив, що у бажання президента Володимира Зеленського провести опитування громадян може бути багато причин.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський

"Від реалізації своїх обіцянки, до підвищення популярності, або бажання провести якийсь закон і спиратися при цьому на волевиявлення народу. Принаймні, всі референдуми в Україні досі проводилися, щоб протягнути щось минаючи парламент і легітимізувати ту чи іншу точку зору. Не виключаю, що Зеленський щиро хоче дізнатися думку народу", – зазначив Паніотто.

На його думку, в той же час проведення опитування може погіршити явку на місцевих виборах.

"Сам факт, що потрібно не просто йти голосувати, а ще й брати участь в опитуванні, що це точно займе більше часу, скоріше, може мати негативний вплив на явку. Тому я не думаю, що опитування в день виборів можна використовувати як стимул для виборців. Звичайно, багато що залежить від самих питань. Хіба що вони будуть настільки обурливі, що противники Зеленського захочуть неодмінно прийти і проголосувати, або висловити свою думку. Але в принципі, як вплив на явку це дуже поганий спосіб", – сказав соціолог.

Він вважає, що опитування не може суттєво вплинути на рейтинг глави держави.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський

"Чи може опитування поліпшити особистий рейтинг Зеленського? Напевно, як реалізація передвиборчої обіцянки, це може мати якийсь сенс. Однак треба враховувати, що електоральний рейтинг Зеленського тільки підвищувався, хоча рівень довіри при цьому сильно падав. Поясню, що слід відрізняти рівень довіри, як абсолютної оцінки, від співвідносної оцінки або електорального рейтингу. Електоральний рейтинг-це коли потенційні виборці обирають з кількох людей. Скажімо, в травні ми бачили, що довіра до Президента впала на 30 процентних пунктів, при цьому електоральний рейтинг Зеленського виріс з 30 пунктів (які у нього був у першому турі виборів) до 37. І тільки останнім часом він практично зрівнявся з рейтингом, який був на виборах і становить приблизно 31%", – розповів Паніотто.

Соціолог вважає, що пропрезидентська партія "Слуга народу" не зможе на місцевих виборах показати такий же результат, як на парламентських.

"По-перше тому, що на відміну від самого Зеленського у партії впав не тільки рівень довіри, а й електоральний рейтинг. По-друге, на місцевих виборах певну роль відіграють місцеві політики. Люди загалом толерантно ставляться навіть до підозрюваних у крадіжці та корупції місцевих діячів. І в багатьох містах, районах (наприклад, в Одесі, Харкові та інших) вибори виходять безальтернативними, тому що виборець буде підтримувати місцеві еліти", – пояснив Паніотто.

13 жовтня президент України Володимир Зеленський повідомив, що в день місцевих виборів українцям запропонують відповісти на "п'ять важливих питань", він не повідомив, про що будуть питати громадян і як буде проходити опитування.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський

У Центральній виборчій комісії повідомили, що не займаються підготовкою опитування.

В офісі президента уточнили, що опитування не матиме юридичних наслідків і дасть можливість кожному громадянину висловитися про те, що дійсно важливо. В ОПУ підкреслили, що"зміст політики в державі повинен визначати народ, а не тільки ті, хто має достатньо медійного впливу і грошей, щоб маніпулювати в своїх особистих інтересах враженням про громадську думку".

Місцеві вибори в Україні призначені на 25 жовтня. Вибори відбудуться на всій території України, крім окупованого Росією Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей. Виборча кампанія стартувала 5 вересня.