Майже два роки тому Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) потрапила до рук російських окупантів і залишається під їхньою окупацією. За цей період колись найбезпечніша атомна електростанція в Європі перетворилася на одну з найнебезпечніших у світі.

Відповідну інформацію надали на порталі «epravda»

ЗАЕС стала інструментом ядерного шантажу та засобом впливу на цивілізований світ. Окупанти грубо порушили міжнародні норми, норми, правила та вимоги, пов'язані з ядерною та радіаційною безпекою. В результаті станція стала вразливою та швидко втрачає свою легітимність.

Єдиним реальним рішенням щодо відновлення системи безпеки є повернення ЗАЕС Україні та її оператора – "Енергоатому". Така позиція відповідає позиції України та відповідає механізму відновлення ядерної та радіаційної безпеки, викладеному у різних рішеннях Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

На жаль, Росія продовжує ігнорувати ці рішення МАГАТЕ. Окупанти продовжують мінувати периметр станції, складувати важку техніку з боєприпасами у машинних залах, розміщувати зброю на дахах енергоблоків. Незважаючи на погіршення умов, окупанти зберігають заспокійливу риторику, заявляючи, що «все гаразд», «все у безпеці» та «все працює». Ця версія, що вводить в оману, була доведена до генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі під час його візиту на ЗАЕС 7 лютого 2024 року.

Реальна ситуація на Запорізькій АЕС тяжка. На станції сталося вісім відключень електроенергії, при цьому широко поширені руйнівні процеси та деградація обладнання. Ремонтні роботи запущені, постійні перебої з електропостачанням, підвищена пожежна небезпека, гостра нестача кадрів, зберігаються нелюдські умови праці. Систематичні порушення вимог ядерної та радіаційної безпеки ще більше посилюють небезпечну ситуацію.

ЗАЕС: скрін з відео
ЗАЕС: скрін з відео

Нова загроза ядерній та радіаційній безпеці виникає у зв'язку із закінченням шестирічного терміну, відведеного для ядерних паливних реакторів, завантажених з 2017 року. Продовження експлуатації такого палива порушує технічні умови, створює ризик порушення цілісності паливних елементів та можливих радіаційних аварій.

Відсутність компетентної та досвідченої робочої сили на Запорізькій АЕС ускладнює проблеми. 3 лютого 2024 року учасники заворушень звільнили останній кваліфікований персонал, у тому числі осіб, які мають ліцензію. Існує критична нестача кадрів, здатних приймати важливі рішення, життєво важливі для ядерної та радіаційної безпеки об'єкта.

Спроби імпортувати недосвідчених «фахівців» із Росії виявляються неефективними через суттєві відмінності сучасної Запорізької АЕС від російських АЕС. Окупанти мають визнати, що їм не вистачає досвіду та інфраструктури, які необхідні для безпечної експлуатації українського активу.

Військові та політичні амбіції агресора не відповідають реальному стану справ на станції та її можливостям вирішення проблем. Військові накази та політичні гасла не можуть вирішити складних технічних питань. Використання ЗАЕС у військових цілях чи спроби запуску ядерних реакторів без кваліфікованого персоналу та відповідної інфраструктури – це шлях до ядерної та радіаційної катастрофи.

Міжнародна спільнота не може байдуже спостерігати зростання небезпек і ядерних загроз на найбільшій атомній електростанції Європи через дії окупантів. Вкрай важливо змусити російського агресора повернути Україні Запорізьку АЕС.

Єдиним ефективним засобом запобігання інциденту на станції є мирний план президента Володимира Зеленського щодо ядерної безпеки: повна демілітаризація та деокупація ЗАЕС у поєднанні із відновленням над нею контролю України.

Нагадаємо, частину пенсіонерів тепер можуть не платити за комуналку: кого позбавили основних витрат

Раніше «Українці» писали, мобілізація українок: що чекає на жінок після того, як ухвалять новий закон

Як повідомляли «Українці», українцям виплатять 2500 євро: хто та як може отримати потужну підтримку