Єгипетські вчені провели комп'ютерно-томографічні дослідження мумії фараона Секененра Таа II і виявили нові подробиці черепно-мозкових травм, включаючи раніше невідомі пошкодження, які бальзамувальники вміло приховали.

Автори пропонують нову інтерпретацію подій, що відбувалися безпосередньо до і після смерті фараона. Результати опубліковані в журналі Frontiers in Medicine.

Мумія фараона Секененра Таа II, який правив верхнім Єгиптом в 1569-1554 роках до нашої ери, була виявлена в 1880-х роках. Перше ж дослідження, проведене в 1886 році, виявило кілька серйозних травм голови, які і призвели до смерті.

Вчені знайшли в єгипетській мумії таємничий артефакт
Вчені знайшли в єгипетській мумії таємничий артефакт

Щодо обставин смерті фараона вчені висували різні теорії. Одні вважали, що він загинув на полі бою під час битви з гігсотами, які окупували Центральний і Нижній Єгипет протягом ста років, приблизно з 1650 по 1550 роки до нашої ери. Інші припускали, що він був схоплений в бою і страчений гіксотами, треті — що його вбили уві сні в результаті палацового перевороту.

На користь останньої версії говорить той факт, що всі численні рани розташовані з одного, правого боку черепа, начебто загиблий перед смертю лежав на боці. При цьому, поганий стан мумії пояснювали тим, що бальзамування проводилося в поспіху, далеко від королівської майстерні муміфікації.

Справжня причина загибелі фараона Секененра представляє певний історичний інтерес, тому що його насильницька смерть непрямим чином призвела до об'єднання Єгипту. Тому дослідники з Каїрського університету вирішили використовувати сучасні медичні технології, щоб спробувати з'ясувати деталі загибелі правителя, не пошкоджуючи при цьому саму мумію.

КТ-сканування і подальша комп'ютерна обробка рентгенівських знімків виявили, що руки фараона в момент смерті були пов'язані за спиною, а смертельні удари наносилися п'ятьма різними видами зброї.

"Смерть Секененри була швидше за все церемоніальною стратою. При звичайній страти пов'язаного ув'язненого навряд чи кат буде наносити п'ять ударів під різним кутом і різною зброєю, — наводяться в прес-релізі видавництва слова провідного автора дослідження доктора Сахар Салім (Sahar Saleem), професора радіології Каїрського університету, що спеціалізується на палеорадіології. - Це говорить про те, що Секененра дійсно перебував на передовій зі своїми солдатами, ризикуючи життям, щоб звільнити Єгипет".

Вчені знайшли в єгипетській мумії таємничий артефакт
Вчені знайшли в єгипетській мумії таємничий артефакт

Професор Салім і її співавтор, археолог і колишній єгипетський міністр старожитностей Захі Хавасс (Zahi Hawass) першими використовували комп'ютерну томографію для вивчення мумій фараонів і цариць Нового Царства, включаючи такі відомі імена, як Хатшепсут, Тутанхамон, Рамсес II, Тутмос III і Рамсес III.

"І тільки один з них загинув на передовій, на полі бою", - підкреслює вчений.

Грунтуючись на деталях морфології, виявлених на рентгенівських зображеннях, автори встановили, що фараону на момент загибелі було близько 40 років — це істотне уточнення в порівнянні з попередніми даними.

Крім того, КТ-дослідження виявило важливі деталі муміфікації тіла Секененра. Наприклад, те, що бальзамувальники використовували витончений метод, щоб приховати рани на голові правителя під шаром бальзамуючого матеріалу, аналогічного наповнювачам, використовуваним в сучасній пластичній хірургії. На думку авторів, це означає, що муміфікація відбувалася в реальній лабораторії, куди доставили тіло страченого, а не в погано обладнаному місці, як інтерпретували раніше.

Вчені відзначають, що їх відкриття дає нові важливі відомості про поворотний момент в довгій історії Єгипту.

"Смерть Секененра спонукала його наступників продовжити боротьбу за об'єднання Єгипту і поклала початок Нового царства", - говорить Салім.