Сувої Мертвого моря хваляться істориками і теологами як одні з найбільш значних рукописів, коли-небудь знайдених – і, як показали недавні відкриття в Іудейській пустелі, багато інших стародавніх текстів можуть чекати своєї години.

Про це пише Daily Express.

Археологічний світ був вражений до заснування в кінці 1940-х років, коли з'явилися новини про бедуїнських пастухів, які натрапили на ряд стародавніх сувоїв в Іудейській пустелі. Сувої Мертвого моря були виявлені в так званих Кумранських печерах – комплексі з 12 печер, які тоді були частиною Йорданії, але зараз знаходяться на Західному березі, недалеко від Мертвого моря. У період з листопада 1946 року по лютий 1947 року сім сувоїв були виявлені в глиняних глечиках, захованих в печерах.

Після того, як сувої пройшли кілька рук торговців чорних ринків і любителів антикваріату вони потрапили в руки вченого і археолога Джона К.Тревера.

Ізраїльська пустеля
Ізраїльська пустеля

Він відразу ж усвідомив важливість відкриття, порівнявши тексти з папірусом Неша – найстарішим на той момент відомим біблійним текстом із зареєстрованих.

Сьогодні ми знаємо, що сувої містили уривки зі Старого Завіту, включаючи всю Книгу Ісаї. З тих пір було знайдено набагато більше сувоїв: археологи нещодавно оголосили про виявлення 2000-річних фрагментів сувоїв біля Мертвого моря.

Сувої були знайдені на місці Нахаль Хевер, яке в просторіччі відоме як "Печера жахів". Нещодавно знайдені сувої були першими фрагментами сувоїв Мертвого моря, знайденими за 60 років, і експерт з Біблії, який вивчив більше 20 книг Писань, підозрює, що в майбутньому їх можна буде знайти і більше.

Том Мейер, професор біблійних досліджень в біблійному коледжі та аспірантурі Шаста в Каліфорнії, США, сказав Express.co.uk: "Кумран продовжує залучати відвідувачів з усього світу. Всі чули захоплюючу історію про їх відкриття 75 років тому. Повідомлення про те, що місцеві жителі риють печери в юдейській пустелі в пошуках безцінних стародавніх сувоїв, досягли Управління старожитностей Ізраїлю, яке тепер повернулося в регіон, де було виявлено найбільше рукописне відкриття всіх часів. Отже, ізраїльські археологи нещодавно знайшли ще більше біблійних сувоїв від 100 до 150 років по тому (135 р. н. е.) в іншій печері в юдейській пустелі, приблизно в 25 милях від Кумрана, в печері жахів в Нахаль Хевер".

Одна з причин, по якій археологи кинулися шукати стародавні сувої-загроза мисливців за старожитностями. В останні роки влада була попереджена про злодіїв, що нишпорять по пустелі в пошуках безцінних артефактів і стародавніх скарбів.

Доктор Рендалл Прайс, археолог, який досліджував чотири печери в Мертвому морі кілька років тому, стверджував, що під час відкриття Нахаль Хевер йде гонка з часом за збереження регіону і його історичної та культурної спадщини.

Професор Мейер сказав: "з роками робиться все більше і більше відкриттів, чи є щось ще? Може бути, ми знаходимося на порозі ще одного великого відкриття древніх сувоїв? Сувої Мертвого моря-найзначніше відкриття рукописів усіх часів. Згідно з доктором Рендаллом прайсом, Сувої Мертвого моря представляють понад 1000 стародавніх документів; вони складаються з безлічі непошкоджених сувоїв і понад 100 000 фрагментів, що датуються незадовго до і після часів Ісуса. Близько 23 відсотків від загального числа рукописів є копіями книг Старого Завіту".

Сувої Мертвого моря
Сувої Мертвого моря

На сьогоднішній день Сувої Мертвого моря розкривають повністю або по частинах всі книги Старого Завіту, за одним винятком. Зникла книга-це книга Естер, яка входить в третій розділ Біблії.

Колекція сувоїв Мертвого моря також являє собою найстаріші з відомих копій Біблії.

Професор Мейер сказав: "інші типи текстів, такі як знамениті мідні сувої, також є частиною бібліотеки сувоїв Мертвого моря. Серед іншого, Сувої Мертвого моря демонструють, наскільки точно Єврейські книжники передали Старий Завіт. До відкриття сувоїв Мертвого моря з 1946 по 1947 рік, що датуються 150 р.До н. е. - 70 р. н. е., найстарішою повною версією Старого Завіту в усьому світі був Кодекс Алеппо (935 р. н. е.). За словами доктора Прайса, при порівнянні цих двох текстів дивним чином з'ясувалося, що вони майже ідентичні".

Сувої тепер можна побачити в храмі Книги в Музеї Ізраїлю в Єрусалимі.