«Вій» став першим радянським фільмом жахів. Це був багато в чому новаторський фільм, який припав до смаку недосвідченому глядачеві. Однак містика з екранів кінотеатрів раптово перейшла і в реальне життя всіх, хто був пов'язаний з картиною. Протягом декількох років після прем'єри померло кілька акторів і учасників знімальної групи, а тих, хто залишився в живих, переслідували нещастя.

Олександра Зав'ялова

Мало хто знає, що спочатку на роль Панночки була затверджена НЕ Наталія Варлей, а Олександра Зав'ялова. Крім того, з нею вже було відзнято велика частина фільму, коли актриса раптово відмовилася від ролі. Ходили чутки, що Зав'ялова серйозно захворіла і через це була змушена кинути зйомки. Однак є й інша версія, офіційна: Олександра Зав'ялова була зайнята роботою в фільмі «Чотири сторінки однієї молодого життя» Резо Есадзе. До речі, на той момент у режисера та актриси був роман. Есадзе особисто зателефонував на «Мосфільм» і зажадав зняти Зав'ялову з ролі.

Після 1971 року актриса перестала зніматися в кіно, через що впала в глибоку депресію і навіть кілька місяців провела в психіатричній лікарні. Не варто забувати й про трагічну смерть Олександри Зав'яловій: у 2016 році, напередодні 80-річчя, актрису знайшли вбитою у власній квартирі. Смерть наступила від ран, нанесених ножем. Як з'ясували слідчі, вбивство стало результатом сварки актриси зі своїм сином Петром, який привласнював гроші матері. Зав'ялова з сином жили на маленьку пенсію актриси, іноді артистці навіть доводилося голодувати. Кошти на поховання Олександри Зав'яловій збирав Союз кінематографістів, а сина Петра засудили до восьми років колонії суворого режиму.

Панночка з фільму "Вій"
Панночка з фільму "Вій"

Наталія Варлей
Після звільнення Зав'ялової режисери кинулися терміново шукати іншу актрису на головну жіночу роль. З'явитися на пробах погодилися Жанна Болотова і Наталія Варлей, однак за дивним збігом обставин Болотова раптом захворіла. Було вирішено затвердити Варлей - юна актриса не боялася ні трун, ні містики. Крім того, Наталія Варлей володіла гарною фізичною підготовкою, що також зіграло велику роль.

Для зйомок «Вія» було виготовлено три труни: перша, статична, в якій Варлей і провела найбільше часу. Крім самих зйомок, актриса (на той момент вона була студенткою Щукінського) лежала в ній і в перервах, поки міняли світло, і готувалася до заліків.

Друга труна була закритою та маленькою, саме її рухали співробітники за допомогою звичайних мотузок. А в третій труні Панночка літала по церкви. Варлей доводилося стояти на повний зріст - в основу труни був вмонтований штир, до якого й пристібали актрису. Такі польоти проходили на висоті 15 метрів! В один зі знімальних днів мало не стався нещасний випадок - в актриси запаморочилося в голові, а страховка так недоречно підвела, так Варлей випала з труни. Уникнути трагедії вдалося дивом - дівчину зловив Леонід Куравльов.

Попри те, що життя актриси склалася не так трагічно, як у її попередниці, нині Наталя Варлей живе одна з кішками (їх число досягло 14). Знайти кохання артистка так і не змогла, хоча і була тричі заміжня. Першим чоловіком став відомий режисер Микола Бурляєв, від шлюбу з ним юну Наташу відмовляли всі друзі, і незабаром подружжя розлучилося. Другий раз актриса вийшла заміж за свого однокурсника Володимира Тихонова, проте він незабаром став зловживати алкоголем, і пара розлучилася через кілька місяців шлюбу. Третій, і останній раз Наталя вийшла заміж за бізнесмена Володимира, але й цей шлюб протримався недовго.

Кадр зі зйомок фільму "Вій"
Кадр зі зйомок фільму "Вій"

Олександр Птушко
Майстра казкового жанру в кіно і головного режисера «Вія» Олександра Птушко прокляття фільму також не оминуло. Сценарій для першого радянського фільму жахів він писав в перервах між зйомками своїх казок. Правда, знімати його сам він не збирався й довірив цю справу старшокурсникам режисерського факультету Костянтину Єршову та Георгію Кропачову. Однак студенти не впоралися, і за справу довелося братися самому. Птушко створив фантастичну «нечисть»: запросив артистів цирку, спортсменів та карликів. Їх фарбували в синюшний й сірий відтінок, прилаштовували додаткові носи, підборіддя та вуха, замазували обличчя.

Після «Вія» режисер зняв «Руслана і Людмилу», мріяв екранізувати «Тараса Бульбу» та «Слово о полку Ігоревім». За останнім він навіть написав сценарій, але через хворобу задуманому не судилося збутися. В останні роки життя режисер страждав важкою хворобою нирок. Але він завжди з'являвся на знімальному майданчику вчасно і працював до останніх днів свого життя.

Олександр Птушко помер 6 березня 1973 року в Москві у віці 72 років.

Кадр з фільму "Вій"
Кадр з фільму "Вій"

Містичні факти
За фільмом міцно закріпилася погана слава, росли чутки про порчу, прокляття і злий рок. Все це недарма, адже невдачі переслідували не тільки трьох головних учасників фільму.

  • Через два роки після смерті Олександра Птушко помер оператор Федір Проворов, він, як і Птушко, не дожив до свого дня народження місяць.
  • У 1973 році помер не тільки Птушко, але і Степан Шкурат. Роль Явтуха в «Вії» для нього стала останньою.
  • Актор Олексій Глазирін, який зіграв у «Вії» сотника, помер в 1971 році у віці 48 років від зупинки серця.
  • Зйомки фільму проходили в Єлецькім монастирі в Чернігові, в селищі Седнів. Ряд сцен знімався в дерев'яній церкві Пресвятої Богородиці села Горохолин. 20 лютого 2006 року церква згоріла дотла.
  • На роль старої Відьми не вдалося знайти жінку - все актриси відмовлялися ще на стадії проб через забобони. Тому Відьму зіграв актор Микола Кутузов. Під час зйомок Кутузов почав зловживати алкоголем, хоча до цього він навіть не випивав. Свою тягу до спиртного він пояснював страхом перед нечистою силою і «диявольською роллю».