Навесні 2022 року на Україну чекали швидкого закінчення війни. Тим більше, що тоді проходило кілька етапів переговорів із росіянами.

Але тоді домовленостей досягти не вдалося і все, що сталося – прибрати росіян із Київської області. Зараз з'ясувалося, що й справді тоді могла закінчитися війна. Про це розповів Давид Арахамія у інтерв'ю Наталі Мосейчук. Щоправда, якби українці погодилися на цей крок, то трагедія була б ще масштабнішою.

Давид Арахамія
Давид Арахамія

Журналістка зазначила, що Володимир Путін показував африканській делегації нібито готовий проект мирної угоди з Україною за результатами переговорів у Білорусі, яку нібито парафували в Стамбулі (Туреччина).

У так званій угоді "Про постійний нейтралітет України та гарантії безпеки", як стверджував Путін, було 18 статей і "все прописано, від бойової техніки до особового складу Збройних сил України", і нібито під документом стояв підпис керівника української делегації.

"Вони справді майже до останнього сподівалися, що вони нас дотиснуть до підписання такої угоди, щоб ми взяли нейтралітет. Це була найбільша для них справа. Вони готові були закінчити війну, якщо ми візьмемо – як Фінляндія колись – нейтралітет і дамо зобов'язання, що ми не вступатимемо до НАТО. Фактично ключовим пунктом був цей. Решта – косметичні та політичні "приправки" про денацифікацію, російськомовне населення та бла-бла-бла,- відповів Арахамія.

Володимир путін, кадр з виступу
Володимир путін, кадр з виступу

Але небезпека цього полягала в тому, що не було жодних гарантій безпеки і росія цілком могла повернутися через рік-другий, будучи більш підготовленою до війни. Давид Арахамія розповів, чому переговорна група України не пішла на цей крок.

"По-перше, щоб на цей пункт погодитися, треба змінювати Конституцію. Наш шлях до НАТО записано до Конституції. По-друге, немає і не було довіри до росіян, що вони це зроблять. Це можна було зробити лише якщо є гарантії безпеки. Ми ж не могли щось підписати, відійти, все б там видихнули, а потім би вони зайшли більш підготовлені... Тому ми могли тільки працювати, коли є стовідсоткова впевненість, що це не повториться вдруге. А такої впевненості нема. Більше того, коли ми повернулися зі Стамбула, приїхав Борис Джонсон до Києва і сказав, що ми взагалі не будемо з ними нічого підписувати – і давайте просто воюватимемо.

Борис Джонсон та Володимир Зеленський, фото: Офіс Президента
Борис Джонсон та Володимир Зеленський, фото: Офіс Президента

Нагадаємо, що у Володимира Зеленського з'явився новий друг у боротьбі з путіним: Аргентинахоче стати штаб -квартирою.

Раніше ми повідомляли, що Макрон заявив, що на нашу країну чекає критичний місяць.