Олігарх Юрій Косюк відкриває в Києві мережу з шаурмятнями - Döner Market. Перші точки вже є, але за планом їх буде дві тисячі.

Здавалося б логічне явище - курячий олігарх відкриває мережу шаурмятней - цілком логічне явище.

Але в той же час телеграм канал "Золоті ворота" показує зворотний бік цього явища.

Олігарх і шаурма. Шаурма і олігарх. Що тут не так? Справа в тому, що Косюк продає курятину. Багато курятини і на експорт і на внутрішній ринок. Але як будь-який виробник м'яса, Косюк стикається з тим, що частину товару неможливо продати. З різних причин. Щось смердить, щось посиніло, десь плями трупні. А утилізувати все це-додаткові гроші, та й шкода. Але вихід є-шаурма! Дві тисячі точок з пересмаженим і втопленим в майонезі злегка протухлим м'яском. У країні, де немає ні медицини ні поліції, це називається мільйонний стартап.

Також ЗМІ вже звертали увагу, що за останні три роки МХП Косюка повинен був сплатити 146 млн дол податку на прибуток, а сплатив тільки 10 млн.

МХП економить на сплаті податків при емісії своїх цінних паперів. Офіси на Кіпрі і в Люксембурзі дозволяють МХП зменшити 15-відсотковий податок на продаж цінних паперів до 2%, завдяки угоді між Україною і Кіпром про уникнення подвійного оподаткування. В цілому МХП за останні 14 років зміг уникнути сплати 98 млн дол. податку на продаж цінних паперів завдяки цій схемі.

Юрій Косюк
Юрій Косюк

Ці та інші фіскальні вигоди, за результатами аналізу SOMO, дозволяють МХП залишати собі майже весь отриманий прибуток. Українські "дочки", які фактично цей прибуток створюють, спочатку виплачують її Raftan Holdings Limited на Кіпрі, потім кошти перераховуються кіпрській материнській компанії MHP S. E. І оскільки пан Косюк був і є мажоритарним акціонером МХП, більшість дивідендів потім виплачується кіпрській холдинговій компанії WTI Trading Limited пана Косюка. З 2013-го, коли холдинг почав виплачувати дивіденди, і до останнього розподілу дивідендів у квітні 2020 року компанія пана Косюка на Кіпрі отримала приблизно 390 млн дол. І податки з них заплатила там же.

Цілком зрозуміло, звідки у Юрія Косюка знайшлися 50 млн дол. на власний літак, 80 млн - на будинок і 120 млн дол. - на яхту, а сам Косюк роками не покидає десятку найбагатших українців. Незрозуміло інше: чому Герой України цілеспрямовано будує свій бізнес таким чином, щоб Україна від цього взагалі нічого не отримала. Так, МХП-потужний роботодавець, а його підприємства — суттєва підтримка для українських регіонів. Але чи достатньо цього? МХП хвалиться, що за 2017-2019 роки сплатив до бюджетів усіх рівнів 12 млрд грн податків, це 428 млн дол. І щонайменше 150 млн дол не сплатив, використовуючи різні способи оптимізації, жодного разу не порушивши законодавство, до речі.

Юрій Косюк
Юрій Косюк

Тому що не МХП і не Косюк, а держава Україна — рекордсмен з надання різних пільгових режимів і субсидіарної підтримки "точок зростання". Ця держава створює легальні можливості для зниження податкового тягаря всередині країни і широкий інструментарій для виведення податкових зобов'язань за її межі. Це Україна власноруч породжує одного за іншим косюків, а потім скаржиться на низьку культуру платників податків.