Доісторичні акули мали надприродну здатність повертати свої щелепи назовні, щоб пронизати здобич зубами, як показало реконструйоване скам'яніле тіло акули.

Про це пише Daily Express.

Щороку відбувається від 60 до 80 нападів акул, коли різні види морських хижаків з'їдають нічого не підозрюючих серферів і плавців.

Багато сучасних видів, таких як велика біла, можуть похвалитися кількома рядами трикутних зубних різців, які використовуються для подрібнення своєї здобичі. За деякими оцінками, у великих білих може вирости до 20 000 зубів протягом свого життя, оскільки нові постійно замінюють старі зуби, які були втрачені при нападі на здобич.

щелепи доісторичної акули
щелепи доісторичної акули

Але класичний образ акули, що кусає свою жертву, популяризований у фільмі Стівена Спілберга 1975 року "щелепи", міг бути зовсім іншим сотні мільйонів років тому.

За даними Міжнародної групи палеонтологів, деякі, якщо не всі, доісторичні акули, що жили від 300 до 400 мільйонів років тому, мали здатність опускатися і обертати щелепи назовні.

Цей еволюційний трюк дав цим предкам сьогоднішніх хондрихтіанів або хрящових риб можливість використовувати свої найбільші і гострі зуби, які у спокійному стані були приховані і звернені всередину.

Дивовижне відкриття було зроблено дослідниками з університетів Цюріха і Чикаго, які реконструювали скам'янілість з Марокко віком 370 мільйонів років, що належить раніше не описаному виду акул.

статистика нападу акул
статистика нападу акул

Дослідники охрестили новий вид Ferromirum oukherbouchi і за допомогою комп'ютерної томографії (КТ) їм вдалося побудувати модель щелепи стародавньої акули.

Потім дослідники надрукували модель на 3D-принтері, щоб перевірити її незвичайну механіку в дії.

На відміну від людей, щелепа акули не зрослася посередині і могла опускатися вниз і назовні.

Коли це сталося, акула оголила ряди молодих і великих зубів, які були приховані, коли її паща була закрита.

Перший автор дослідження Лінда Фрей сказала: "завдяки цьому обертанню Молодші, більші і гострі зуби, які зазвичай були спрямовані всередину рота, були приведені у вертикальне положення. Завдяки цьому тваринам стало легше пронизати свою здобич. За рахунок обертання всередину зуби при змиканні щелеп вдавлювали видобуток глибше в щічний простір".

Сучасні акули тримають свої нові зуби всередині щелеп, в м'якому хрящі, звідки вони з'являються, щоб замінити втрачені зуби.

доісторична акула
доісторична акула

Однак Ferromirum oukherbouchi відрізнявся тим, що він тримав свої старі і маленькі зуби у вертикальному положенні в щелепах, а молодші зуби згиналися до його мови.

Потім, коли щелепи розкрилися, оголилися Молодші зуби, що дало акулі більше зубів, якими вона могла впитися у здобич.

Можливо, це також дозволило акулі ласувати так званим всмоктуючим годуванням.

Коли вона відкрила пащу, вода хлинула всередину і підштовхнула здобич до горла.

Коли акула закривала пащу, обертові щелепи і зуби ще більше захопили і" знерухомили " здобич.

І все ж, незважаючи на свої кошмарні щелепи, сама акула могла бути не настільки страхітливою.

Ferromirum oukherbouchi мав всього близько 13 дюймів (33 см) в довжину і мав кілька непропорційно великі очі.

доісторична акула
доісторична акула

Очі займали близько 30 відсотків голови акули.

Особливості акули були описані в журналі Communications Biology.

Крістіан Клуг, палеонтолог з Цюріхського університету, сказав:"чудово збережена скам'янілість, яку ми досліджували, є унікальним екземпляром".