У 1930-х роках урочисті кремлівські застілля покликані були показати "достаток" першої в світі країни соціалізму.

Однак пишні бенкети з делікатесами на столах Сталін закочував і під час війни – коли Україна божеволіла від голоду, а в селах розстрілювали за колоски, як у Голодомор.

Йосип Сталін
Йосип Сталін

"Російське віскі"

Якщо в довоєнні роки гостями найкривавішого тирана в історії були стахановці, полярники і діячі Комінтерну, то в 1941-45 роки банкети і обіди влаштовувалися головним чином для іноземних дипломатів. Воююча країна потребувала союзників.

Серед політиків, на честь яких давалися прийоми, були дипломати США і Великобританії, а також представники "урядів у вигнанні" і лідерів опору – Владислав Сікорський (Польща), Едуард Бенеш (Чехословаччина), Шарль де Голль (Франція).

Всього за час війни відбулося 22 прийоми. Лише одного разу "господарем" був голова Президії Верховної Ради СРСР Михайло Калінін. В інших випадках головував за столом сам Сталін.

Відповідальний за кремлівське меню генерал Олександр Егнатанашвілі навіть в ті дні, коли німці вже господарювали біля самої Москви, пропонував гостям кращі вишукування російської та французької кухні. Наприклад, на дипломатичному прийомі 4 грудня 1941 року був широкий спектр рибних закусок: білуга, лосось, сьомга, зерниста і паюсна ікра, оселедець з гарніром.

На додачу йшли салат" Олів'є", шинка, сири, масло, а також свіжі овочі з Кавказу. Вибір гарячого був не гірше, ніж за царським столом у фільмі "Іван Васильович змінює професію«: стерлядь в шампанському, нельма відварна, порося, дичина з соусом» Пуаврад" і білі гриби під золотистою скоринкою.

Сталін щедро змушував столи алкоголем, мабуть, сподіваючись домогтися від захмелілих дипломатів якихось одкровень або обіцянок.

"Шампанське пропонувалося не тільки під десерт: його пили при бажанні в продовження всього обіду – від початку до кінця, – зазначає історик Сергій Дев'ятов, який вивчав архіви російського ФСО. - Обов'язково була перцівка - горілка, настояна на гіркому перці, і "Старка" - горілка, купажована португальським портвейном" (цитується по газеті "Московський комсомолець").

При такій великій кількості спиртного не обходилося без курйозів. Наприклад, на прийомі 20 грудня 1941 року британський посол Ентоні Іден вирішив покуштувати перцівки – традиційного українського напою. Його зацікавив жовтуватий колір напою, що нагадує віскі. Як розповідав присутній за столом радянський дипломат Іван Травневий, келих послу наповнив особисто Сталін, який пояснив гостю, що"це наше російське віскі".

"Іден зробив великий ковток. Боже, що з ним сталося! Коли Іден дещо віддихався і прийшов до тями, Сталін зауважив: – такий напій може пити тільки міцний народ. Гітлер починає це відчувати".

Йосип Сталін
Йосип Сталін

Ягня для Черчілля

Одним з найрозкішніших можна вважати бенкет, який Сталін дав на честь британського прем'єр-міністра Вінстона Черчілля в Катерининському залі Кремля 14 серпня 1942 року. Поки на Волзі йшла Сталінградська битва, а околиці Москви бомбили німці, Черчілль насолоджувався кавказьким делікатесом – шашликом, приготованим за особливим рецептом з м'яса двотижневого ягняти.

"Черчіллю сподобалося, — хвалився офіцер НКВС Павло Русішвілі, який готував страву, – адже такий шашлик з ягняти тане в роті, як масло-там і аромат, і смак, і сік».

В цілому, як згадував про той візит заступник Міністра закордонних справ Великобританії Олександр Кадоган, "атмосфера була, як на весіллі": на столі стояли "тарілки зі всілякою їжею" і "незліченні пляшки".

Можливо, Кадоган теж скуштував перцівку - він говорив, що за наполяганням Сталіна випив «щось вогняне». Вінстон Черчілль ж сподівався зберегти тверезий розум, тому намагався пити тільки червоне вино. Але і від нього у Політика захворіла голова.

Втім, можливо, виною всьому був вірменський коньяк, який Черчілль дуже полюбив після поїздки в СРСР. Залишається додати, що далеко не всі сталінські гості вважали допустимою подібну розкіш в той час, як народ голодує.

Наприклад, на думку американського посла в СРСР Аверелла Гаррімана, подібна поведінка радянської верхівки була "огидною".