Від цукрового діабету першого типу страждає кожен 10-й хворий на діабет. Стало відомо, що вчені працюють над новими експериментальними способами лікування, на основі заміни пошкоджених острівцевих клітин, що виробляють інсулін на аналоги зі стовбурових клітин.

Читайте нас у Google News!

Життя хворих в прямій залежності від постійних ін'єкцій інсуліну та ліків що борються з іншими проявами хвороби. Сама хвороба першого типу виникає по причині масової гибелі клітин підшлункової залози, що саме виробляють інсулін. Проте клітини не помирають просто так, їх атакує імунна система вважаючи їх ворогами.

Вчені розробляють відразу декілька методів лікування. Вони засновані на тому, щоб замінити ушкоджені острівкові клітини, які виробляють інсулін, на аналоги, вирощені зі стовбурових клітин. Як правило, такі клітини модифікують, щоб ті стали невидимими для імунітету. Теоретично це може захистити їх від знищення.

Недоліком такого методу стає той факт, що внаслідок модифікацій клітин їх не можна широко застосовувати, бо це може призвести до непередбачуваних наслідків. Тому зараз лікарі намагаються лікувати діабет імплантуючи в організм пацієнта мініатюрний аналог підшлункової залози, вирощених з острівкових клітин донорів.

Тому дуже важливим є відкриття американських вчених. Американські молекулярні біологи домоглися того, щоб острівкові клітини не були помітні для імунної системи, без внесення змін в їх ДНК.

Через це їх можна використовувати для лікування діабету першого типу, пишуть вчені в статті для наукового журналу Nature. Ми вперше показали, що острівцеві клітини підшлункової залози можна зробити непомітними для імунітету без модифікацій ДНК. Завдяки повноцінній терапії на основі нашої методики хворі з подібними трансплантатами зможуть відмовитися від приймання ліків, які пригнічують роботу імунітету - розповів один з дослідників, провідний науковий співробітник Інституту біологічних досліджень імені Джонас Солка.

Виявилося, що достатньо обробити культуру стовбурових клітин, в яких формуються острівцеві клітини, великими кількостями інтерферону-гамма. Це один з білків імунної системи, який відіграє важливу роль в управлінні запальними процесами та боротьбі з раковими пухлинами.

Вчені з'ясували, що інтерферон-гамма змушує острівкові клітини виробляти велику кількість іншого білка, PD-L1. Він являє собою своєрідний стоп-сигнал, який допомагає імунітету відрізняти свої клітини від чужорідних об'єктів.

Обробивши інтерфероном-гамма велику кількість клітин, вчені виростили з них мініатюрні аналоги підшлункової залози та імплантували їх мишам, які страждали від діабету першого типу.

Спостереження за тваринами показали, що органели успішно прижилися й почали виробляти інсулін, не привертаючи при цьому уваги імунітету. Цей ефект зберігався протягом усього життя гризунів. Відповідно до цього методика - перспективна для лікування діабету першого типу.

Більшість страждаючих від діабету першого типу - діти та підлітки. Ми сподіваємося, що регенеративні підходи й наша методика допоможуть розв'язувати цю проблему та відновити роботу підшлункової залози за допомогою культур клітин, які виробляють інсулін », - підсумував один з авторів дослідження, професор Інституту біологічних досліджень імені Джонас Солка Рональд Еванс.