Про це пише портал 112. Публікуємо матеріал без коментарів і ремарок. Редакція не несе відповідальності і не перевіряє дані, надані і опубліковані сторонніми інформаційними ресурсами.

Проведення саміту в "нормандському форматі" в осяжному майбутньому виглядає проблематично, у нього не буде доданої вартості, повідомило журналістам близьке до переговорів джерело.

За словами джерела, в ході чергової відеоконференції політичних радників і представників міністерств закордонних справ країн "нормандського формату" основним питанням для обговорення стала можливість проведення саміту глав держав "нормандської четвірки". Він зазначив, що на скликанні нового саміту з літа минулого року наполягає Україна, до якої навесні приєдналися ФРН і Франція.

Коментуючи підсумки чергової відеоконференції політичних радників і представників МЗС нормандського формату, яка відбулася 17 вересня 2021 року, він зазначив, що "двогодинні переговори ще раз продемонстрували, що в "нормандському форматі" як і раніше домінує офіційно просувається Берліном і Парижем "конструктивна невизначеність".

Як додав співрозмовник журналістів, з урахуванням відмови України від виконання рішень попереднього саміту в Парижі для визначення "сенсу і змісту" нових переговорів на вищому рівні російська сторона запропонувала ініціаторам представити проект підсумкового документа.

"Очевидно, що такий саміт не матиме ніякої доданої вартості до "нікчемних", як напередодні заявила (канцлер ФРН Ангела) Меркель, результатів семирічної роботи" нормандського формату" і в доступному для огляду майбутньому вельми проблематичний", - сказало джерело.

За словами джерела, спочатку всі учасники переговорів, включаючи представників України, погодилися, що Мінські угоди є єдиною основою для врегулювання конфлікту.

"Але тут же Німеччина, Франція і Україна відмовилися закріплювати в проекті підсумкового документа географічну дислокацію конфлікту, його характер і сторони конфлікту, на які Мінськими угодами покладені зобов'язання щодо його врегулювання", - заявив він.

"Французи і німці дійшли до того, що викреслили з проекту підсумків запропоноване ними ж вказівку про те, що конфлікт відбувається "в Україні", яке ніким до цього не оскаржувалося. Причому дану правку вони зробили своєю принциповою позицією", - додав співрозмовник журналістів.

За його словами, всі спроби з'ясувати, як відповідно до заявленої, в тому числі публічно канцлером Німеччини Ангелою Меркель, позицією про те, що Росія є стороною конфлікту, учасники переговорного процесу бачать конкретний процес врегулювання на основі Мінських угод, в яких про зобов'язання Росії немає ні слова, наштовхувалися на завзяте мовчання.

Зрештою політичні радники Німеччини і Франції запропонували, щоб російська сторона сама вписала себе в проект підсумкового документа в якості агресора і сама ж написала собі зобов'язання з врегулювання конфлікту, зазначило джерело.

"Зрештою, Дмитро Козак звернувся до українського представника Андрія Єрмака з пропозицією спробувати сформулювати зобов'язання Росії щодо врегулювання конфлікту з урахуванням неодноразових публічних заяв офіційних осіб України з цього питання. Абсолютно несподівано пан Єрмак вважав за краще "засунути голову в пісок", сказавши, що це повинні зробити представники Німеччини і Франції", - сказало джерело.

"У підсумку від європейських колег прозвучали пропозиції скласти просто перелік питань лідерам без будь-яких пропонованих рішень, на які повинні відповісти глави держав і урядів", - сказало джерело, близьке до переговорів.

За словами джерела, фактично представники Берліна, Парижа і Києва були готові розписатися у своїй повній некомпетентності, аби скоріше провести заповітний саміт.