Про це пише Wiesz Media

Вищий антикорупційний суд розпочав досудове розслідування у справі №991/1587/23 щодо біржі Whitebit. На тлі повідомлень про зв'язки біржі з державою-агресором та відмивання грошей ця постанова суду є вкрай резонансною.

Інформація з ухвали Вищого антикорупційного суду України

Ми зібрали всі заяви про криптовалютну платформу в одному матеріалі, щоб з'ясувати, чи є насправді Whitebit небезпечною схемою для українців. І що чекає криптовалютний ринок у зв'язку з подібними новинами.

Початок шторму

Перші застереження почали з'являтися, коли користувачі Whitebit почали розповідати всю правду у відгуках на відкритих агрегаторах, які збирають оцінки компаній.

Основні претензії до біржі стосувалися заморожування активів та відключення можливості вивести кошти на особисті рахунки. З кожним днем ​​таких повідомлень з’являлось все більше і більше.

Наводимо приклад одного з відгуків: «Підтримка починає розповідати різні небилиці, типу кошти застрягли в блокчейні та інше, як виявилося кошти перераховуються на їх гаманець і не повертаються, загалом компанія займається відвертим пограбуванням, не рекомендую користуватися тією компанією, можуть тупо забрати кошти безповоротно».

Як встановили журналісти за допомогою спеціальних ресурсів, негативні відгуки на сайтах справді були, але якщо зайти на сторінки деяких агрегаторів зараз, прочитати їх неможливо. Це означає, що біржа або афілійовані з нею особи просто видаляли відгуки з платформ.

Коли незадоволеність досягла критичного рівня, на біржу звернули увагу громадські організації. Вони й провели детальне розслідування: імена тіньових керівників проекту, факти відмивання грошей та відсутність будь-яких ліцензій на ведення діяльності.

Хто стоїть за біржею Whitebit

Офіційно засновником та керівником біржі вважається 33-річний Володимир Носов.

Володимир Носов - один із засновників біржі Whitebit
Володимир Носов - один із засновників біржі Whitebit

Проте, за інформацією ГО «НОН-СТОП», яка займається розслідуваннями незаконної діяльності депутатів, 60% активів належить зовсім не людям зі світу криптовалют, а родині українського депутата Дмитра Шенцева. Як стверджується в заяві громадської організації, керує справами біржі син Дмитра — Микита.

Донедавна він був депутатом Харківської обласної ради, але у лютому склав повноваження. Представляв заборонену проросійську партію «опзж». 2023 року указом Президента його позбавили українського громадянства. Проте, без паспорта він не залишився: за інформацією активістів, Микита має російське громадянство.

Його батько Дмитро також був народним депутатом Верховної Ради до вересня 2022 року. На початку свого депутатського шляху він представляв «партію регіонів», потім «опозиційний блок». У своїй депутатській кар'єрі відзначився тим, що був серед 36 депутатів ВР, що голосували у 2018 році проти Закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей. У 2022 році взагалі пропустив усі засідання Верховної Ради.

За версією ГО «НОН-СТОП», викладеній в розслідуванні, Микита є ключовим спонсором біржі Whitebit. Щоб детальніше дізнатися про схему відмивання грошей, звернемося до інформації журналістів.

Джерела доходу спонсорів Whitebit

Бізнес-імперія зросла на освоєнні бюджетних коштів, приватизації лісових угідь, будівництві, торгівлі паливом, спиртом, тютюновою продукцією, контрабандою та навіть спортом. Наприклад, Дмитро Шенцев удостоєний звання першого віце-президента федерації боксу України.

Зібрані гроші, як стверджують експерти з організації, екс-депутати виводять до росії та Європи через біржу Whitebit. На «легалізовані» кошти молодий Микита Шенцев, наприклад, встиг придбати собі парк елітних авто на 1 мільйон доларів, про що повідомляв у своїх соціальних мережах. Крім машин, засновники біржі активно купували і нерухомість у Лондоні.

Таким чином, Whitebit виступає фірмою-прокладкою, через яку екс-депутати, які залишили Україну, продовжують виводити гроші.

Схема проста, але ефективна: придбати криптовалюту за готівку на Whitebit, отриману від незаконної діяльності, можна дуже швидко і без довідок та підтвердження доходів. Вивід коштів відбувається на європейські або інші підставні рахунки і по суті, виглядає як дохід від інвестування. А отже, ці гроші вже вважаються легальними і конкретне походження коштів нікого не цікавить, та й встановити подібний факт вже неможливо.

Піар та статистика: вся правда про Whitebit

Криптовалютна біржа регулярно проводить акції та вкладає величезні кошти у маркетинг. Офіційний засновник Володимир Носов роздає інтерв'ю Forbes та іншим популярним ЗМІ, в яких заявляє про мільярдні обороти компанії та веде власне шоу на YouTube-каналі, де постійно знайомить глядачів з командою біржі, обговорює новини криптовалюти та просуває Whitebit, вся правда про яку відрізняється від рекламної картинки.

Зараз на його каналі 85 000 підписників, а відео набирають, в середньому, 300-350 тисяч переглядів, що говорить про потужний маркетинг, вливання коштів у розповсюдження роликів або просто накрутку. Найпопулярніші відео взагалі долають показник у мільйон переглядів.

До реклами залучаються відомі представники медіа України, які, можливо, і не підозрюють, що ховається за гарною обгорткою, яку активно продає мільйонам Володимир Носов.

За даними ГО «НОН-СТОП», якби компанія справді була прибутковою і могла б забезпечити реалізацію власної стратегії, що не торкалося б інтересів користувачів, можливо, ніхто й не здійняв би шуму. Однак крім використання біржі як транзитного пункту для виведення коштів, в тому числі в росію, Whitebit дозволяє собі розпоряджатися активами клієнтів на власний розсуд. Токеноміка проекту взагалі вражає експертів.

За їхніми оцінками, компанія утримує 95% токенів у своїй власності, що дозволяє штучно регулювати вартість активу і спричиняє ризик обвалу у разі, якщо головний бенефіціари захочуть закрити біржу одним своїм рішенням.

Юридично Whitebit є групою компаній — зареєстрованих як в Україні, так і за межами країни. На території України це ТОВ «Смарт 2019», ТОВ «ЕТОМІК ГАНС РЕКОРДС», ТОВ «ВАЙТ ДІДЖИТАЛ», ТОВ «ДІДЖИТАЛ СТРАТЕДЖИС» та низка юридичних осіб, а також ФОПів. За кордоном біржа виткана з Естонської WHITEBIT Financial company OU, британської Whitebit Solutions LLP та однойменною юридичною особою на Сейшельських островах. Однак жодна з перерахованих компаній не має ліцензії, яка дозволяла б працювати їй як біржі і керувати цифровими активами користувачів.

Все це спричиняє ризики для людей, які і так регулярно стикаються з обманом і не можуть користуватися своїми коштами на біржі.

За правовою оцінкою діяльності біржі ГО «НОН-СТОП» вже звернулася до низки державних служб та міністерств: Служби безпеки України, Бюро економічних розслідувань, Офісу Генерального прокурора, Міністерства фінансів та інших інстанцій.

У результаті ми отримуємо ухилення від сплати податків та маніпулювання користувачами біржі, які можуть одного дня втратити свої гроші, якщо вони потрапляють на гаманці біржі Whitebit.

Що буде з Whitebit далі?

Активісти громадської організації вже випустили низку заяв та публікацій у соціальних мережах, підготували розслідування та просять компетентні органи розслідувати факт того, що проросійські екс-депутати, які мають громадянство російської федерації, продовжують використовувати біржу Whitebit для виведення незаконно отриманих коштів.

Представники ГО «НОН-СТОП» пропонують встановити повне коло осіб, які причетні до інвестування в активи біржі, а також перевірити основних бенефіціарів.

Якщо в результаті розслідування підтвердиться не лише факт відмивання грошей, а й використання коштів українців на користь реальних власників біржі, Whitebit може чекати на заборону на провадження діяльності. Як буває у таких ситуаціях, гроші користувачів може ніхто не повернути.

Тому ми уважно стежитимемо за перебігом розслідування, зокрема, щодо постанови Вищого антикорупційного суду України.

Якщо всі підозри підтвердяться, біржу буде визнано організацією, афілійованою з державою-агресором, а діяльність проросійських екс-чиновників визнано незаконною.

У свою чергу просимо наших читачів уважно вивчати проекти, пов'язані з будь-якими грошима, перш ніж віддавати свої кошти. Інакше, як показує практика, можна втратити все.