Майже кожна жінка вміє готувати цю традиційну для нашої країни страву.

Голубці роблять не тільки з фаршем або м'ясом. Існують як картопляні, так и гречані голубці. Кожна господиня додає те, що є під рукою і вважає за потрібне.

Але сьогодні ми розповімо про традиційний рецепт голубців, за яким готували ще наші бабусі та прабабусі.

голубці
голубці

Пшоно (на правобережній частині Півдня України, Південному Поділлі, у Карпатах — кукурудзяні крупи, на Полтавщині — гречку) злегка приварювали, змішували з підсмаженою цибулею, свинячими шкварками, а у свято — з сирим м'ясним фаршем, додавали спецій та начиняли цією сумішшю запарені свіжі або квашені капустяні листки.

Навесні капусту заміняли молодим листям червоного буряка, а на південному заході — молодим листям винограду.

Потім голубці злегка підсмажували, складали у горщик, заливали — у піст водою навпіл із квасом, у м'ясоїд юшкою на кістках чи м'ясі, додавали сметани і ставили у добре витоплену піч.

Голубці вважалися готовими, коли капуста ставала м'якою.

голубці
голубці

На Лівобережжі та Півдні голубці робили великі, на цілий капустяний лист, а у Подністров'ї та Карпатах листя ділили на декілька часток (господиня, яка робила великі голубці, вважалася там ледачою).

Полтавські куховарки віддавали перевагу великим голубцям за те, що вони соковитіші. Голубці готували на повсякдень, але у більшості районів Правобережжя, крім Полісся, вони входили й до складу святкового меню.

З 20—30-х років нашого століття голубці почали начиняти рисово-м'ясною сумішшю, а тушкувати, додаючи замість квасу томатний сік, соус чи пасту.